Web 1.0 ve Web 2.0’ın Tarihçesi ve Sonunda Bizi Web 3.0’a Getiren Şey

Date:

Share post:

Web 3.0 çok sayıda avantaj sunar.

Günümüzde çok fazla finansal belirsizlikle, birçoğu geçimini sağlamak için ve iyi bir nedenle kripto para birimleri, NFT’ler ve blok zincir teknolojisi dünyasına dönüyor. Ne de olsa, bu dijital varlıkların insanların önemli karlar elde etmelerine yardımcı olduğu biliniyor ve Play-to-Earn (P2E) konsepti, insanların belirli oyunları oynama karşılığında gerçek para kazanmalarına bile izin veriyor.

Bu nedenle ‘Web 3.0’ dünyasına giriyoruz, ancak bu hala nispeten yeni bir fikir olduğundan, gerçekte ne olduğunu tanımlamak açısından bazı zorluklar oldu. Ayrıca, Web 3.0’ın öncülleri olan ‘Web 2.0’ ve ‘Web 1.0’ın neler olduğunu ve bunların küresel toplumumuz üzerinde ne tür etkileri olduğunu tartışmaya değer.

Bizi bu noktaya ne getirdi?

2009 yılında kripto para birimlerinin tanıtılmasından bu yana, finansal sistemler farklı bir yönde gelişti. Dünya yalnızca dijital varlıkların meteorik yükselişine tanık olmakla kalmadı, aynı zamanda teknolojik ilerleme de artarak finansal işlemleri daha verimli ve kullanışlı hale getirdi.

Bu nedenle, daha fazla insan kripto para birimlerini benimsedikçe, artan sayıda blok zinciri platformu ortaya çıktı. Yine de, İnternet tarafından desteklenen bu blok zincirlerin etkinliği, işlem hızı, güvenliği ve çabukluğu değişme eğilimindedir. Sonuç olarak, blok zinciri teknolojisinin işlevleri ve yetenekleri genellikle İnternet’in kapasitesi ile sınırlıdır.

Bu nedenle, bireylerin, şirketlerin ve büyük ölçekli kuruluşların birbirleriyle sorunsuz bir şekilde çalışmasına ve iletişim kurmasına izin vermek için İnternete dayalı yeni teknolojilerin daha verimli çalışmasına açık bir ihtiyaç olduğundan, Web 3.0 çağının görünüşte kaçınılmaz olmasının nedeni budur. anında sorunsuz.

öncekiler

1989’da Web 1.0’ın gelişimi, İnternet’in uzun tarihinin başlangıcı oldu. İnternetin bu orijinal versiyonu, modern eşdeğerinden daha az özellik sunuyordu. Örneğin Web 1.0’ın web sitesi tasarımları yalnızca yazılı içerik için kullanılabilir. Ayrıca, İnternet’in bu erken yinelemesi, kullanıcıların verimli bir şekilde bilgi alışverişinde bulunabilmeleri açısından son derece sınırlı iletişim yetenekleri sunarak web sitesiyle etkili etkileşimi imkansız hale getirdi.

Ayrıca Web 1.0 web siteleri HTML, CSS ve PHP gibi programlama dilleri kullanılarak oluşturulmuştur. Ancak bunlar, çok az şeyin yapılabileceği oldukça standart programlama dilleridir. Örneğin, HTML yalnızca bir metni veya resmi görüntülemek için kullanılabilir ve ardından web sitesini biçimlendirmek için CSS kullanılabilir. PHP daha sonra verileri bir veritabanında depolamak ve gerektiğinde görüntülemek için kullanılabilir.

2000 ve 2005 yılları arasında Web 2.0 tanıtıldı. Bu yeni dönem, web siteleri Javascript, HTML5 ve CSS3 gibi gelişmiş diller kullanılarak oluşturulmuş ve programlanmıştır. Bu programlama dilleri, geliştiricilere ek seçenekler sunarak daha karmaşık web siteleri oluşturmalarına olanak sağladı.

Web 2.0, Facebook, Twitter ve YouTube gibi siteleri içerir. Kullanıcılar bu web siteleriyle düzenli olarak etkileşime girebildikleri için, başkalarıyla nispeten kolaylıkla iletişim kurabilirler. Web 2.0, bugün bildiğimiz şekliyle sosyal medya çağını başlatmaktan da sorumludur. Şimdi ise Web 3.0’ın zamanı geldi.

Web 3.0’ı Anlamak

Web 3.0 şu anda blockchain teknolojisi tarafından desteklenen internetin bugüne kadarki en gelişmiş yinelemesidir. Makine öğrenimi ve merkezi olmayan defter teknolojisi aracılığıyla, İnternet’in bu sürümü, web sitelerinin ve uygulamaların bilgileri insan benzeri bir şekilde işlemesini sağlayacaktır.

Bu nedenle, Web 3.0’ın ana yönleri ademi merkeziyetçilik, blok zinciri desteği ve kripto para birimleridir. Web 3.0, platformların merkezi olmayan bir şekilde çalışmasını sağlar; bu, hiçbir üçüncü tarafın veya aracının dahil olmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, bu merkezi olmayan platformlar, kullanıcıların platformda meydana gelen faaliyetleri görmelerini sağlayan ve böylece daha fazla şeffaflık ve adalet sağlayan blok zinciri teknolojisine bağımlı olacaktır.

Son olarak, merkezi olmayan yapısı nedeniyle Web 3.0, NFT’ler gibi çeşitli dijital varlıklarla birlikte kripto para birimi işlemlerini destekler. Binance, Coinbase, PancakeSwap gibi en iyi kripto borsalarından bazıları ve madeni para tümü, BTC, ETH, ADA, XRP, LTC, BCH ve daha fazlası dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, kullanıcıların kolayca işlem yapabileceği çok çeşitli kripto para birimlerini destekler.

Son olarak, Coinmerce, kullanıcıların hem acemi hem de deneyimli yatırımcılar için yüksek kaliteli deneyimler sağlayan bir Web 3.0 platformunda kripto dünyasına girmelerine olanak tanır. Kullanıcılar Web 3.0 kripto para birimlerine yatırım yapmak istiyorsa Coinmerce, Ethereum, Solana, Avalanche ve Polkadot gibi katman 1 blok zincirlerini önerir. Ne de olsa, yakında ortaya çıkacağı için Web 3.0’ın temeli olarak kabul ediliyorlar.

Web 3.0 buna değer mi?

Doğal olarak, ne zaman büyük bir sosyal, ekonomik ve kültürel değişim olsa, belli bir tedirginlik vardır. Bununla birlikte, Web 3.0 çok sayıda avantaj sunar. İlk olarak, bir blok zinciri, tüm çevrimiçi bilgileri takip eden bir bilgisayar ağına sahip sayısallaştırılmış bir defterdir. Sonuç olarak, hiç kimse veriler üzerinde tam kontrole sahip değildir. İnsanların bilgilerinin güvenli olmayabileceğinden endişelenmesi mantıklı olsa da, blok zinciri sadece gerçek sahiplerine bilgi gösterir. Yine de, dolandırıcılık, hırsızlık, bilgisayar korsanlığı ve diğer her türlü güven ihlali gibi şeylerden kaçınmak için ihtiyati tedbirler her zaman kullanılmalıdır.

Ayrıca, kriptografi kullanımıyla, her kullanıcının kendi genel ve özel anahtarı vardır. Kişiler, doğru tuş kombinasyonuna sahiplerse verileri görüntüleyebilir ve veri sahibi olarak hareket edebilir. Böylece, özel ve genel anahtarlar, kullanıcılara blok zincirinin yalnızca sahip olmaları gereken bir kısmına erişim sağlayan gerçek anahtarlar olarak hizmet edecektir. Ayrıca, katman-1 blok zinciri projeleri Web 3.0 için hayati öneme sahiptir. Katman 1 blok zinciri, kripto projelerinin temeli olarak hizmet eder. Bitcoin ve Ethereumörneğin, kendi blok zincirlerini geliştirdikleri için katman-1 projeleridir.

Blok zinciri teknolojisinin ayrıca, İnternet’in Web 2.0 olarak bilinen mevcut sürümünden daha güvenli olduğu düşünülmektedir. Örneğin Google, Facebook ve Twitter şu anda kullanıcılarının verilerinin sahibidir. Bu bilgiler, bu taraflara ait sunucularda tutulmaktadır. Web 3.0 ise bu kontrolü kullanıcılara geri verir.

Meta veri deposu ve Web 3.0’ın geleceği

bu sanal evren Web 3.0 destekli bir sanal dünyadır ve şu anda dünya çapında en çok tartışılan konulardan biridir. Kullanıcılar meta veri deposunda çok çeşitli etkinliklere katılabilir. Örneğin, meta veri tabanındaki diğer kullanıcılarla iletişim kurabilir ve etkileşimde bulunarak bir toplantı düzenlemelerine veya bir konsere katılmalarına izin verebilirler. Ayrıca partilere gidebilir, metaverse’de bulunan birçok mağazadan birinde alışveriş yapabilir, farklı oyunlar oynayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirler.

Meta veri deposu hala yeni bir kavram olmasına rağmen, bu JPMorgan, Samsung ve Emirates gibi büyük şirketlerin bu yeni teknolojiyi hizmetlerine ve özelliklerine uygulamaktan alıkoymadı. Bu nedenle, Web 3.0 tabanlı teknolojilere olan ilgide bir eksiklik olmadığı açıktır ve bu yeni dijital çağın potansiyeli gerçekten de sınırsız olabilir.

Original Source: https://thecoinrise.com/the-history-of-web-1-0-and-web-2-0-and-what-ultimately-led-us-to-web-3-0/

Author : Armands Bite

Related articles

Центральный банк Дании вряд ли внедрит CBDC

В то время как другие страны изучают возможность внедрения своей цифровой валюты Центрального банка (CBDC), Дания заявила об...

A dán központi bank valószínűleg nem fog CBDC-t végrehajtani

Míg más országok a központi banki digitális valuta (CBDC) bevezetését vizsgálják, Dánia kijelentette, hogy nincs azonnali érdeklődése a...

デンマーク中央銀行がCBDCを導入する可能性は低い

他の国々が中央銀行デジタル通貨(CBDC)の実装を検討している一方で、デンマークはデジタル クローネの発行に当面の関心がないことを宣言しました。 デンマーク国立銀行として一般に知られているデンマーク中央銀行の 3 人の総裁の 1 人、Signe Krogstrup 氏 話しました この地域でのデジタル決済の使用の最近の急増と、それが世界経済に与える影響について。 現金の使用が徐々に減少することが脅威になると懸念している他の地域とは異なり、デンマークの中央銀行は異なる意見を持っています。 「すでに述べたように、私たちが今日知っていることに基づいて、民間人の手にある現金が私たちの通貨システムにおける信頼のアンカーであることは私には明らかではありません.デンマークでは確かにそうではありません. 「潜在的な収入の流れや生産的価値のない、投機的でリスクの高い資産」 頂点銀行の総裁は、何らかの形のデジタル決済が検討されるとすれば、ホールセール CBDC になるだろうと感じています。 彼女の意見では、デンマーク国立銀行がすでに中央銀行準備金を提供していることを考えると、ホールセール CBDC...

ธนาคารกลางเดนมาร์กไม่น่าจะใช้ CBDC

ในขณะที่ประเทศอื่น ๆ กำลังสำรวจว่าอาจใช้สกุลเงินดิจิทัลของธนาคารกลาง (CBDC) เดนมาร์กได้ประกาศขาดความสนใจในทันทีในการออกโครนดิจิทัล Signe Krogstrup หนึ่งในสามผู้ว่าการธนาคารกลางเดนมาร์ก หรือที่รู้จักกันโดยทั่วไปในชื่อ Danmarks Nationalbank พูดคุย เกี่ยวกับการเพิ่มขึ้นของการใช้การชำระเงินดิจิทัลในภูมิภาคและผลกระทบต่อเศรษฐกิจโลก ซึ่งแตกต่างจากภูมิภาคอื่น ๆ ที่กลัวว่าการใช้เงินสดที่ลดลงทีละน้อยจะเป็นภัยคุกคาม ธนาคารกลางเดนมาร์กมีความคิดเห็นที่แตกต่างออกไป “ตามที่ระบุไว้แล้ว...