Rusya Merkez Bankası, 2024’te dijital rubleyi piyasaya sürmeyi planlıyor

Date:

Share post:

Rusya Merkez Bankası, önümüzdeki yıllar için planlanan dijital rublenin resmi lansmanı ile CBDC dağıtımını ilerletmeye devam ediyor.

Rusya Merkez Bankası, önümüzdeki yıllar için planlanan dijital rublenin resmi lansmanı ile merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) dağıtımını ilerletmeye devam ediyor.

Rusya Merkez Bankası, en son para politikasına göre 2024 yılında tüm bankaları ve kredi kurumlarını dijital ruble ağına bağlamaya başlayacak. Beyan kurumdan.

Önümüzdeki yıllarda Rusya’da önemli gelişmeler

Rusya’nın Mart 2024’te cumhurbaşkanlığı seçimleri yapması beklendiğinden ve mevcut Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yeniden seçilmek için anayasal hakkı olduğundan, bu ülke için önemli bir yıl olacaktır. Merkez bankası, o zamana kadar müşteriden müşteriye “gerçek para” işlem testlerinin yanı sıra müşteriden işletmeye ve işletmeden müşteriye işlemleri test etmeyi de bekliyor.

Ayrıca merkez bankası, 2023’te sınırlı sayıda kişi tarafından işlemler için dijital ruble tabanlı akıllı sözleşmelerin beta testini yapmayı planlıyor.

Banka, her yıl yeni, benzersiz denemeler ve özellikler açarak CBDC’nin kullanıma sunulmasıyla kademeli olarak ilerlemeyi planladığını açıkça belirtti. Rusya Merkez Bankası’na göre, dijital ruble ayrıca Federal Hazine hazır olur olmaz tüketiciden hükümete, hükümetten tüketiciye, işletmeden hükümete ve hükümetten işletmeye ödemeleri de destekleyecek.

Buna ek olarak, merkez bankası dijital ruble için çevrimdışı modun yanı sıra 2025 yılına kadar banka dışı finansal aracıları, finansal platformları ve borsa altyapısını entegre etmeyi bekliyor. Eklemeye devam etti:

“Dijital rubleyi tanıtmanın aşamalı süreci, piyasa katılımcılarına yeni koşullara uyum sağlama fırsatı sağlayacak.”

Ayrıca banka, dijital para birimleri ile sınır ötesi ve döviz işlemleri gerçekleştirmek için kendi CBDC’lerini geliştirmeye çalışan diğer ülkelerin merkez bankalarıyla işbirliği yapacağını belirtti.

Geçen yıl resmi CBDC yol haritasının tanıtılmasının ardından, Rusya ilk dijital ruble testini başlattı TheCoinRise’ın bildirdiği gibi, Şubat 2022’de. Sber, VTB, Tinkoff Bank ve diğerleri gibi tanınmış kurumlar da dahil olmak üzere, Rusya Merkez Bankası tarafından dijital rubleyi test etmek için on iki banka seçildi.

Original Source: https://thecoinrise.com/the-central-bank-of-russia-plans-to-launch-the-digital-ruble-in-2024/

Author : Anisha Pandey

Related articles

Nasdaq Targets Mid 2023 For Crypto Custody Launch

Nasdaq Inc., one of the world’s leading financial institutions and the company behind the popular Nasdaq Stock Exchange,...

IMMUTABLE X (IMX) Sees Slow Growth as Price Struggles

Immutable X reclaimed $1.50 for the first time since May 2022 crypto crash. On-chain metrics show that declining...

Crypto-friendly Custodia Bank Faces Setback As Fed Denies Application For Supervision

The Crypto-friendly Custodia bank, founded by Caitlin Long, a well-known figure in the crypto industry, has been denied...

Matter Labs Deploys FIrst Permissionless ZK Rollup Mainnet

Matter Labs has launched its zero-knowledge EVM mainnet zkSync Era in Alpha, marking the first-ever launch of a...